Poznaj nasze kolekcje tkanin DZIEŃ/NOC.
Żaluzje nadstawne są alternatywą dla rolet zewnętrznych. Stanowią oryginalną dekorację budynku, ale przede wszystkim spełniają wiele praktycznych funkcji. Ich główną rolą jest ochrona wnętrza przed nagrzewaniem i zapewnienie komfortu termicznego domownikom. Dzięki możliwościom ich dowolnego sterowania każdy może zadecydować o tym, ile światła wpuści do swojego domu lub mieszkania. Ponadto żaluzje nadstawne gwarantują dobrą izolację akustyczną i termiczną. Za ich wadę niekiedy uznaje się jednak ich montaż, który nie w każdym przypadku jest możliwy.
Jak wygląda montaż rolet nadstawnych?
Rolety nadstawne stanowią integralną część okna. W związku z tym ich montaż należy zaplanować jeszcze na etapie projektowania domu lub w czasie jego modernizacji, jeśli tylko w grę wchodzi wymiana okien. W przeciwieństwie do klasycznych rolet zewnętrznych nie da się ich zamontować na wykończonej elewacji. Ze względu na to, że są mocowane bezpośrednio na ramie okiennej, trzeba zaplanować dla nich miejsce w otworze okiennym. Tam musi się zmieścić zarówno skrzynka, jak i prowadnice. W ten sposób elementy montażowe ukrywa się pod tynkiem, dzięki czemu w żadnym stopniu nie są widoczne na elewacji.
Żaluzje nadstawne w mieszkaniu – czy to możliwe?
Montaż żaluzji nadstawnych nie stanowi problemu w domach jednorodzinnych. W mieszkaniach w bloku sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. I choć istnieje możliwość ich zamontowania, to zanim do tego dojdzie, inwestor musi uzyskać na to działanie stosowną zgodę administracji lub dewelopera. Konieczność jej uzyskania wynika przede wszystkim z faktu, że montaż tego rodzaju osłon jest inwazyjny. Zamontowanie rolet nadstawnych w pewnym stopniu wymaga ingerencji w konstrukcję całego budynku oraz może mieć wpływ na jego ogólną estetykę.