Sterowane silnikiem czy ręcznie – jaki napęd wybrać do osłon okiennych?
Rolety i żaluzje montuje się po to, by zapewnić sobie prywatność, a także komfort cieplny. W zależności od potrzeb każdego dnia używa się ich przynajmniej dwa razy – rano i wieczorem. Z tego względu warto zadbać o ich wygodną obsługę. Osłony okienne można sterować automatycznie lub ręcznie. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od Twoich upodobań i możliwości finansowych. Jaki system sterowania wybrać? Poniżej przyglądamy się obu i podpowiadamy, który z nich sprawdza się lepiej.
Jaki rodzaj sterowania można wybrać?
Wybór sterowania osłonami okiennymi nie ogranicza się wyłącznie do podjęcia decyzji o sterowaniu ręcznym lub automatycznym. W obu przypadkach wyróżnia się jeszcze po kilka rodzajów napędu. Tradycyjne sterowanie rolet polega na obsłudze osłon za pomocą sznurka lub taśmy. Ręczne zwijacze znajdują zastosowanie przy obsłudze rolet o maksymalnej wadze 12 kg. Do obsługi rolet o wadze do 18 kg częściej wykorzystuje się zwijacze korbowe. Napędy korbowe w porównaniu do zwijaczy ręcznych nie wymagają dużego nakładu siły, dlatego zapewniają większy komfort w przypadku obsługi ciężkich osłon.
Automatyczne silniki do rolet mogą być sterowane za pomocą pilotów naściennych lub przenośnych. Te pierwsze przymocowane są do ściany, a ich obsługa polega na uruchomieniu odpowiedniego przycisku na panelu. Piloty przenośne działają w podobny sposób, ale ich przewagą jest możliwość korzystania z nich w dowolnym miejscu w domu. Na rynku dostępne są też piloty z automatyką czasową, które można dowolnie programować. Dzięki temu rolety podnoszone i opuszczane są samoczynnie o określonej godzinie, nawet jeśli domowników nie ma w domu.
Tradycyjne czy automatyczne – jakie sterowanie wybrać?
Większy komfort zapewnia automatyczne sterowanie rolet. Nie wymaga ono od domowników żadnego wysiłku i pozwala na obsługę osłon z dowolnego miejsca w domu, a nawet i poza nim. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w domach jednorodzinnych i obiektach komercyjnych z dużą liczbą okien. Zapewnia również wygodę w przypadku obsługi rolet w oknach w trudno dostępnych miejscach. Poza tym zdalne sterowanie podnosi poziom ochrony antywłamaniowej i znacząco utrudnia włamywaczom wejście do domu.