Osłony okienne jako ochrona przed upałem
Przebywanie latem w nagrzanych pomieszczeniach, które nie zapewniają wytchnienia od panującego na zewnątrz upału, nie należy do najprzyjemniejszych. Każdy zgodzi się z tym, że zbyt wysoka temperatura obniża naszą efektywność, a niekiedy doprowadza do rozdrażniania. W poszukiwaniu komfortu, a więc i ochrony przed żarem lejącym się z nieba powinniśmy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich osłon okiennych. Okazuje się, że mogą nas świetnie ochronić przed upałem podczas nawet rekordowo gorącego lata.
Jaki typ osłony ochroni przed upałem?
Większość z nas uważa całkiem słusznie, że każdy typ osłony potrafi nas zabezpieczyć przed upałem. Rzeczywiście coraz więcej tkanin wykorzystywanych do produkcji rolet wewnętrznych wyposaża się w powłoki nieabsorbujące ciepło z promieni słonecznych. Niekiedy po opuszczeniu rolet czy żaluzji możemy odnosić wrażenie, że wraz z zaciemnieniem w pomieszczeniu robi się chłodniej.
Jednak jeśli chcemy skutecznie ochronić wnętrze przed nagrzewaniem przez promienie słoneczne, to powinniśmy wybrać taką osłonę okienną, która będzie dla nich przeszkodą. Światło słoneczne, padając na szyby okienne, doprowadza do ich nagrzewania. Następnie ciepło to jest oddawane do wnętrza budynku i rozchodzi się na jego konstrukcję. Montowane zatem wewnątrz rolety lub żaluzje nie stanowią dla niego skutecznej zapory, a nam nie przyniosą kojącego chłodu. Z tego powodu powinniśmy wybierać osłony montowane na zewnątrz domu. W tej roli trudne do zastąpienia okazują się rolety zewnętrzne.
Dlaczego rolety zewnętrzne zadbają o komfort cieplny?
Skuteczną ochronę przed upałem uzyskujemy dzięki roletom zewnętrznym dzięki sposobowi ich instalowania. Umieszczane poza oknem rolety zewnętrzne nie pozwolą, aby do pomieszczeń wniknęło światło i ciepło promieni słonecznych. Ich obecność nie dopuszcza do nagrzewania szyby i pozostałej konstrukcji okna, a więc dom zyskuje skuteczne zabezpieczenie przed porcją dodatkowego, ale kłopotliwego ciepła.
Przydatność rolet zewnętrznych w staraniach o chłodniejszy dom latem to nie tylko zasługa miejsca montażu. Wielką rolę w ochronie przed upałem odgrywają konstrukcja oraz materiał wykorzystany do ich produkcji. Większość elementów rolet zewnętrznych powstaje z aluminium pomalowanego proszkowo, wykazującego odporność na odkształcenia i niszczące działanie czynników atmosferycznych.
Z aluminium produkujemy przede wszystkim pancerz rolet zewnętrznych. We wnętrzu tworzących go aluminiowych profili znajduje się pianka poprawiająca właściwości termoizolacyjne całej konstrukcji. Pancerz rolety przesuwa się sprawnie i harmonijnie dzięki dopracowanej budowie prowadnic współpracujących z kołami nawojowymi i resztą mechanizmu. Nie musimy się jednak wnikać w sposób jego funkcjonowania, gdyż niekwestionowaną zaletą rolet zewnętrznych jest ich w pełni zautomatyzowana obsługa.
System reagujący na zdalnego pilota pozwala na kontrolowanie stopnia opuszczenia rolety z każdego miejsca w budynku lub w jego otoczeniu. Sprawnie działające silniki gwarantują łatwość i przyjemność obsługi. Docenimy to, gdy odkryjemy, że rolety zewnętrzne pomagają obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczenia nawet o kilka stopni, choć na dworze panują żar i spiekota. Pamiętajmy, że rolety zewnętrzne odgrodzą nas od jaskrawego i gorącego słońca, ale też od wścibskich spojrzeń. Po ich zainstalowaniu zyskujemy kolejną zaporę, którą muszą sforsować potencjalni włamywacze.
Możemy je montować na kilka sposobów, gdyż do wyboru mamy zewnętrzne rolety elewacyjne i podtynkowe. Kształt skrzynki oraz barwę profili bez problemu dopasujemy do stylu architektonicznego budynku. Na koniec warto pamiętać, że po opuszczeniu rolety nie zapadnie w naszym domu całkowity mrok, gdyż pomiędzy ich lamelkami znajdują się perforacje pozwalające na dopływ światła oraz podejrzenie tego, co za oknem.